لابد شما هم چشم‌تان به جمال اعداد دو رقمی و سه‌رقمی در کنار ساعت‌شمارها روشن شده است. اعدادی که از کنار ساعت‌شمار دو شروع می‌شوند و تا ساعت‌شمار 12 ادامه دارند. تا به حال هیچ به این صرافت افتاده‌اید که ته و توی این اعداد را در بیاورید، ببینید این‌جا، در کنار قاب ساعت‌ شما چه کار می‌کنند و به چه کار می‌آیند؟ در این مطلب قرار است از چیستی و کاربرد اعدادی که در حاشیه قاب ساعت شما قرار دارند سر در بیاوریم. 

tachometer

تاچو‌متر و یا  تاکومتر، سرعت‌سنج و یا دورسنج؟

هر نام باری دارد؛ معناهایی که قرار است چیستی و کارکرد چیزها، نقش‌ها، اشخاص و هر چیزی از این دسته را معلوم کنند و اطلاعات موثقی در باب پس‌زمینه آن‌ها به ما ارائه دهند. اعدادی که در حاشیه قاب ساعت شما کار گذاشته شدند نیز اسم و رسمی دارند که می‌تواند نقطه آغاز تلاش ما برای شناخت آن‌ها باشد. اما دردسر درست از آن‌جا آغاز می‌شود که نام‌ها به درستی و یا به اشتباه، در لغت‌نامه و یا در میان مردم، چندتایی می‌شوند و گاهی نام‌ها با هم متناقض از آب در می‌آیند و تصویر متفاوتی از آن‌ وسیله، شخص و غیره به دوست می‌دهند. نمونه روشن این چالش، نام تاکومتر  است.

راستی آیا تاچومتر درست است و یا تاکومتر؟ نام دورسنج این اعداد را برای ما تعریف می‌کند و یا سرعت‌سنج؟! بالاخره این اعداد را باید چطور نام‌گذاری  کنیم؟

تاکومتر(به گواه فرهنگ آکسفورد)، به معنای چیزی است که سرعت را اندازه می‌گیرد و سرعت را نشان‌مان می‌دهد. پس هر چه به جز تاکومتر خواندنِ این اعداد اشتباه لفظی و هر چه به جز سرعت‌سنج خواندنش اشتباه مفهومی است. ما در ادامه این مطلب، این اعداد را تاکومتر نامگذاری می‌کنیم.

تاکومتر به چه کار می‌آید؟

برای محاسبه سرعت‌تان لازم نیست حتما یک ساعت دیجیتال به همراه داشته باشید و یا از تلفن همراه‌تان استفاده کنید. ساعت‌های آنالوگِ شما، در این دنیای پر سرعت، می‌تواند دست شما را بگیرد و یاری‌تان دهد. البته به شرطی که ساعت‌تان به تاکومترها مجهز باشند.

 تاکومتر همان اعدادی‌اند که در حاشیه قاب ساعت‌ آنالوگِ شما کار گذاشته شده‌‌اند و کمک می‌کنند تا سرعت‌تان را اندازه بگیرید. تاکومترها، هم می‌توانند مسافت را با سرعت ثابت اندازه بگیرند و هم سرعت را با توجه به یک مسافت مشخص سنجش کنند.

حال بهتر می‌دانیم که اعداد سه رقمی در حاشیه این ساعت‌ها «برای زیبایی» نیستند، بلکه امکانی از امکانات ساعت‌اند و کارکرد مشخصی دارند. اما چطور از این امکان در کنار امکانات دیگر ساعت‌مان استفاده کنیم؟ برای جواب به این سوال ابتدا می‌بایست دریافت که تاکومترها چطور کار می‌کنند؟

تاکومتر چطور کار می‌کند؟

تاکومتر سرعت را در محدوده یک کیلومتر اندازه می‌گیرد اما شما می‌توانید بر حسب موقعیتی که در آن قرار گرفته‌اید و آن‌چه که به آن نیاز دارید، از آن کار بکشید.

اگر می‌خواهید سرعت خود را با توجه به یک مسافت مشخص، مثلا یک کیلومتر، محاسبه کنید بهتر است ابتدا در فاصله یک کیلومتر، دو نقطه را معلوم کنید و بعد زمان ورود و خروج شی را اندازه بگیرید. اما اگر می‌کوشید از مسافت سر در بیاورید، سرعتی ثابت، مثلا 100 کیلومتر، را در نظر بیاورید و کورنومتر را به کار بیندازید. وقتی عقربه کورنومتر به عدد مورد نظر ساعت رسید، مثلا 20 ثانیه، آن‌گاه می‌توانید بگویید که شما و یا شی موردنظرتان یک کیلومتر حرکت کرده‌اید.

اعدادی که ما تاکومتر می‌نامیم‌شان هرگز نامفهوم و کار کردن با این اعداد آن‌طور به نظر می‌آید چندان سخت و پیچیده نیست. کافی است که کمی مشتاق عملکرد ساعت باشید و برای شناخت آن وقت بگذارید، آن‌گاه می‌توانید از امکانات ساعت به درسی بهره بگیرید و در موقعیت‌های حساس و الزام‌آور استفاده کنید. ساعت تنها یک وسیله زینتی نیست و اجزایش نیز تنها «واسه قشنگی» طراحی نشدند. هر بخش از ساعت کارکردی مجزا و در عین حال مرتبط با یکدیگر دارند که آشنایی با آن‌ها شما را مسلط و «این کاره» می‌کند.